Pracovná stáž v Londýne

15 vybraných žiakov SOŠ sv. Klementa Hofbauera absolvovali dvojtýždňovú (10.11. – 23.11.2013) pracovnú stáž v hlavnom meste Anglicka. Pracovali v londýnskych  hotelových a reštauračných zariadeniach, kozmetických i kaderníckych salónoch. Pracovné podmienky boli výborné, práca síce náročná, ale zaujímavá, dokonca jeden zo žiakov sa môže pýšiť tým, že varil v reštaurácii s Michelinovou hviezdičkou. Okrem toho žiaci veľa získali v jazykovej a kulturálnej oblasti. Ich angličtina sa prehupla do vyššieho levelu a oči vzhliadali k najznámejším pamiatkam a dominantám Londýna- Houses of Parliament, London Eye, National Gallery, Madame Tussaud´s, Piccadilly Circus, Trafalgar Square, Buckingham Palace. Navštívili aj prístavné mesto Brighton, nuž a poniektorí teda prvýkrát vo svojom živote videli more.

Ako sa žiaci odbornej školy dostanú na pracovnú stáž do Londýna? Najprv je potrebné vypracovať úspešný projekt. Zvládli sme to na výbornú a získali tak grant Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC) v rámci programu celoživotného vzdelávania (2007 – 2013) Leonardo da Vinci. A začala sa príprava na pobyt. Žiaci absolvovali intenzívny jazykový kurz s anglickým lektorom, prednášky z histórie, zemepisu a reálií Anglicka a v neposlednom rade prešli aj odborno-pedagogickou prípravou.

Projektu sa ujali dve pani učiteľky – Mgr. Andrea DicováMgr. Alena Štefaňáková, ktoré zároveň so žiakmi  vycestovali do Londýna, dozerali na prácu žiakov, pomáhali sa im orientovať v labyrinte veľkomesta a boli aj kultúrnymi sprievodkyňami v dňoch voľna. Prevádzky, stravu a ubytovanie účastníkom stáže zabezpečila ADC College. Žiaci žili v rôznych rodinách – domácimi boli Angličania, Taliani, ale aj Indovia či černosi. Jednoducho zažili na vlastnej koži krátku, no intenzívnu školu života.

 Žiaci získali účastnícky certifikát a europass, ktorý im umožní v budúcnosti ľahšie si nájsť prácu v zahraničí. A traja z nich boli natoľko šikovní a spoľahliví, že dostali priamu ponuku na letnú brigádu.

Aj keď práca na projekte bola veľmi náročná, skúsenosti, dojmy a zážitky zúčastnených spôsobili, že sa na to odhodláme aj v budúcom školskom roku.

Mgr.D.Lizáková

Drupal Theme by InterFace